Vyhledávání

Milan Lamač18.února 2022, 20:34 hod#89186odkazcitovat

Nemáte někdo prosím zapojení výhybky pro koax driver Bms 4593nd 8ohm. Předem děkuji.

Otas10.února 2022, 15:45 hod#89185odkazcitovat

Zdravím Leoši,
doopravdy se bavíme o tomto reproduktoru?
https://www.prodance.cz/data/attachments/mereni_DAS_15B.pdf
Na tomto měření vykazuje citlivost přes 100 dB v relativně širokém pásmu (bohužel ovšem nikoli na nižších basech) a když nějaký ten dB přihodíme za souběžný provoz dvou kusů, tak jsem na svém...
Měj se fajn v roce 2022, hlavně to zdraví a rovněž ať se Ti daří.

Leoš10.února 2022, 12:39 hod#89184odkazcitovat

Ideální doba, kdy bylo možno získat doslova za pakatel poctivě konstruované, předimenzované (ale těžké) koncové zesilovače, byla přibližně ještě před 7-10 lety, občas se objeví nějaké pěkné kousky i teď.
Pokud jste mladý, krásný a silný mladý muž, nemusí Vám váha těchto poctivých zesilovačů tolik vadit - odměnou a řekl bych, že přímo královskou, Vám bude nebetyčná spolehlivost těchto strojů, které na rozdíl od moderních spínadel jsou schopny dávat plný, trvalý sinusový výkon a to po neomezenou dobu, což je pro určité žánry muziky neocenitelná věc.
Mám na mysli zesilovače CrestAudio řady Pro a samozřejmě CA, potom i zesilovače bývalé DE firmy Zeck, řady PT3-5-7-9 a v mnohých případech nadělají skvělou službu i Zecky řady A, zvláště pak A-902-905 a A1202-A1205.
Levnější stroje CrestAudio, např. řady CPX, jsou ještě jaxtax použitelné také, hlavně CPX1500 a CPX2600. Řadu CC už bych nedoporučil, tam se CrestAudio, už pod Peavey, snažili stvořit levnou konkurenci Behringerům a jiným podobným, očesaným sračkám (to očesání - odtud pochází těch -10kg!) a moc se ta řada CC tedy nevyvedla, ani v těch nejvýkonnějších verzích.
Cresty řady Pro, nebo ty Zecky PT jsou dnes skoro za pakatele, resp. cena použitých, ale nezhuntovaných, se pohybuje na úrovni nejlevnějších spínadel.
Potřebujete-li spolehlivé, výkonné (výkon, udávaný u Crestů i Zecků je trvalý sinusový, nikoli dosažitelný jen pár stovek ms, jako u spínadel) a odolné zesilovače, až tolik Vám nevadí ta váha, tak tohle je dobrá cesta.
Sám jsem dlouho používal dvě sestavy Zeck Focus 40ST, se zesilovači Zeck PT7 a PT9. Během 11 let, se údržba obou systémů omezovala na čištění ventilátorů a občasnou výměnu některého konektoru či kabelu, když už toho rajzování v Avii měl plný zuby. Zesy, procesory, bedny systémů Focus 40ST neměly za 11 let poruchu. Ani na panelových konektorech. Zeck byla poslední německá firma, snažící se dělat za dané peníze co nejslušněji, s nejlepším dosažitelným materiálem. Stačí kterýkoliv otevřít...

Leoš10.února 2022, 11:08 hod#89183odkazcitovat

Otasi, měl bych k Tvému příspěvku #89176 pár upřesňujících poznámek z pohledu technika-servisáka. Takového, co se už přes 40 let nehrabe skoro v ničem jiném, než ve výkonových zesilovačích pro profi i HiFi a vším, co s nimi souvisí.
Napíšu do mailu, pár poznámek míří i na sortiment PD, což zde logicky rozmazávat nechci :D, neboť s Milanem H. mne zatím (klepklep) pojí celkem přátelský vztah. A budu rád, když to tak zůstane.
Jednu věc si ale neodpustím hned:
Jak jsi Otasi přišel na to, že bedna se 2ks průměrných basových 15", kde každý má max. 96-97dB/W/m, bude mít výslednou citlivost 102-104dB/W/m?
Se stále platným, pozemským vzorečkem, bude mít sestava, s 15" narvanými nejblíže u sebe, výslednou citlivost max. 99-100dB/W/m. A to ještě v poměrně úzkém rozsahu kmitočtů zpracovávaného pásma. Tohle bylo u přímovyzařujících ozvučnic mnohokrát vyzkoušeno. Např. u úzce H/V vyzařujících sloupo-stěn, které jsem okolo r. 2000 řešil pro úzce směrové ozvučení akusticky ku-rev-sky těžkého prostoru (svislé řady 2x6, 3x6, 4x6, 3x8, složeno z fullrange 6,5 a 8" měničů těsně u sebe. Co kus, to citlivost 93-95dB/W/m) - a nikdy mi nevyšel prakticky ZMĚŘENÝ výsledek (ni v plenéru, ni v komoře) příznivě tak, jak sliboval teo-výpočet. Jeden ze speciálů, čistě jen pro úzce směrované a tím i srozumitelné mluvené slovo+lehké podkresy v ak. zcela tragické, beton-plecho-skleněné hale (sestava 3x6ks 8"/94dB svisle, střední řada o "jeden" přesazená nahoru a dolů, uprostřed ve volném místě, jako "sedmý" trůnil DT150) mi měřil i Hubert, kterého takový exot zajímal. Změřil, co se dalo.
Od počátku, než se měření dohodlo, chladil moje nadšení z možné, výsledné citlivosti. Soustavy nicméně fungovaly a dosud fungují perfektně. Ovšem změřený výsledek se u stěny 3x6ks 8", 94dB/W/m každý, lišil o celých šest decibelů oproti výpočtu!
Proto bych ani náhodou nespoléhal na ty +3dB při zdvojení či násobení měničů.
Zbytek ohledně koncáků do mailu, Otasi. Buď zdráv a ať se Ti daří.

Leoš10.února 2022, 09:10 hod#89182odkazcitovat

Otas:
Impedance pod 8 ohmů se běžně vyskytují - u mírně přechválených typů reproduktorů (běžně v pracovním pásmu okolo šesti ohmů, ale to určitě znáš), naměřil jsem to například u poměrně drahého RCF LF15X400, 6,5R na 100Hz.
Když potom udělá někdo bednu, téměř jedno jakého designu a vrazí do ní dva takové reproduktory, tak u současných znásilňovačů je to průser, kór v můstkách.
Pak to vychází na nějaké 3R, možná 3,5R i s konektory a káblem, ale vzhledem ke katování kostů u zesilovačů (jedna z dražších součástek je nepochybně výkonový tranzistor, jedno zda bipolár či fet) a vše je dimenzované podle mého názoru na deklarované impedance v dokumentaci, ovšem už bez údaje dovoleného fázového posuvu na zátěži (dřina do jaloviny). To každý zesilovač nezvládne a být lidmi, kteří vybírají zesilovače pro buzení subů, vybírám si raději z těch dražších. To není pomoc při reklamě PD, ačkoli to tak může působit, ale moje prostá zkušenost. Dražší zesilovače nebývají tak osekané a jejich dimenzování zaručuje, že budou spolehlivě pracovat i do tak nestandardních zátěží, jako je výsledná impedance subu 3R a díky charakteristice ozvučnice může spadnout i pod tuto hodnotu. U analogových zesilovačů typu QSC 5050, nebo Crestů řady P to bylo úplně jedno. Ty byly dimenzovaný tak, že s mírnou nadsázkou byly schopný chvíli hrát i do zkratu, než to přestalo bavit síťovou pojistku. To dnešní laciné zesilovače už neumějí a opět, podle mých zkušeností, se stane to, že to déčko prostě vyhulí celé, ochrany neochrany a škoda je na tom taková, že je to pojišťováckým slangem "totálka" - někdy to totiž vážně poškodí i zdroj.
Proto radím vybírat pro takové účely (můstkový provoz, nízké impedance) raději dražší modely, i když to znamená počkat, přišetřit.
Několik vyšších desítek D-konců se spínanými zdroji jsem už měl tu čest opravovat a je mi líto, že to tak musím napsat, ale je to spotřebka. Nebýt to známí a kamarádi, ty opravy by se u některých typů vůbec nevyplatily.
Díky za prostor.

Pepan6.února 2022, 18:16 hod#89181odkazcitovat

Pavel: Věř, že ani Prodance z toho radost nemá... Kdo má pět pohromadě, nakoupil už loni, ideálně předloni... Já to tak udělal a minulý týden jsem prodal 6-ti letý aparát za vyšší cenu, než jsem jej pořídil... Taková je doba... ;-)

Peto6.února 2022, 17:04 hod#89180odkazcitovat

Pozdravujem.

Zaujimal by ma Vas nazor ohladne subu db technologies VIO 118R, ma niekto skusenosti? Poculi ste to?

Resp. Napr porovnanie s Rcf Sub 9004 ,alebo starsi 8004?

Zhanam schopne, silne a zrozumitrlne 1x18 suby. Mensie akcie ,ziva kalela (pop, a lahsi rock).
Pult yanaha TF,tamze nidco idealne aj na spojenie cez dante protokol.

Dakujem za radu.

Greeny PRODANCE3.února 2022, 10:00 hod#89179odkazcitovat

Pavel: Zdražení je jistě nepříjemné, ale bohužel probíhá již druhý rok napříč všemi obory, a divit se mu může pouze někdo kdo zřejmě nesleduje zprávy a žije někde v chatrči uprostřed lesa.
My jsme samozřejmě nic nezdražovali, veškeré zvýšení cen pochází přímo od výrobce. Situace je ovšem víceméně stejná u všech dodavatelů a zvýšení cen oproti roku 2019 se pohybuje od 25-35%
Proč? Ceny námořní dopravy se za poslední dva roky zvýšily o 500% a bohužel se týkají i evropských výrobců, neboť dovážejí vstupy a komponenty pro výrobu.
Ceny těch vstupních materiálů pro výrobu (měď, hliník, neodym, plasty) se zvyšují o stovky procent.
Ceny čipů a převodníků, to je samostatná kapitola a zvýšení je často o více než 1000% a tak by se dalo pokračovat dále. Nás to opravdu netěší, ale není nic co bychom s tím mohli udělat, a pokud někdo ještě nezdražil, je to jen otázka (krátkého) času.

Pavel3.února 2022, 08:47 hod#89178odkazcitovat

To zdrazovani u RCF ma za cil odlakat zakazniky? Zdrazit bednu behem roku a pul z 55 na 70 a nebo u subu ze 121 na 161 ?? :D
To je fakt ulet.

Lukas1.února 2022, 20:59 hod#89177odkazcitovat

Zdravím, může mi někdo porovnat 9007-AS se starším TTS-56A? Vyrovná se nová řada subů těm TTS? díky.