Fórum

22.08.2023 05:15
#89319 detail odpovědět

Zdravím,
jak je nejlepší umístit 4 x subwoofery QSC KW181 na zem před podium, aby byla výsledná účinnost co nejvyšší? Do řady na zem vedle sebe, nebo dva na zem vedle sebe a ty druhé dva na ně? Vím že přičítají +3 dB, když je bedna na zemi ale také když je vedle druhé bedny... A když je bedna nahoře v "kostce" s dalšími třemi, mělo by se to asi vše posčítat( ?) a hrát ještě víc, než v řadě na zemi, nebo ne?

26.08.2023 17:38
#89322 detail odpovědět

Nejsem dobrý v teorii, ale pokusím se vyslovit názor. Pokud se dva bodové zářiče zvuku přisunou těsně k sobě, tak se přidá 3 dB. Pokud budou 4 zářiče, tak další 3 dB. Problémem u subů (a všech reproduktorů) je, že to nejsou bodové zářiče. Druhý sub vyzařuje o minimálně 18" dále, chvíli to trvá, než zvuk vzdálenost překoná, vrcholy tlakových vln se úplně dokonale nesečtou a je to o trošku méně.
Ale zároveň potřebujeme také, aby se nám odrazily zvukové vlny od blízké podlahy (což nám rovněž cca 3 dB přidává, jak jsi konstatoval). Tak je to dilema dál od podlah / dál od sebe ....
Podle mne tam nebudou postřehnutelné rozdíly hlasitosti. Situace se vylepší, pokud by 2 suby a 2 nad nimi byly hned ("zády") u zdi, natož pak v rohu. Tohle ale v praxi nebývá.
Takže já bych volil pozici podle skutečné situace a požadavků.

lubo
29.08.2023 08:58
#89323 detail odpovědět

v mojí simulaci to vychází nejlépe 2 ks dole a 2 ks nad tím uprostřed, ale tohle se mi nelíbí, když jsou basovky vysoké a kazí to výhled na pódium, ale klidně se to může celé posunout ke straně....druhá varianta, která nedohraje tak daleko a široko je 4 kusy vedle sebe .... u třetí varianty 2ks na každé straně může být problém, když jsou už daleko od sebe, vzniká tam díra.....jinak bedny nemusí být natlačené uplně vedle sebe, klidně 0,5m mezera

29.08.2023 16:44
#89324 detail odpovědět

Zajímavé, simulaci na tohle jsem neviděl, díky.
Basy po dvou na každé straně mají ještě další nectnost a tou je sčítání tlakových vln od obou zdrojů. Uprostřed mezi nimi je vše fajn, zato když se uhne z prostředku parketu, vlivem rychlosti zvuku dochází (navíc kmitočtově závisle) ke sčítání, kdy jedna strana je na tlakovém maximu a druhá mimo maximum, třeba i na minimu (a odečítá se). To rádi zapomínají hifisti, že jinde, než ve stejné vzdálenosti od beden se jim kmitočtová charakteristika rozhází. Raději se zabývají super kabely, zvláště na napájení je to půvabné .....
Dodám příběh z diskotékové praxe, kdy jsem jako líný mazák vzal jen dvě EAW NT59 bez subu. Poslouchám a říkám si: to to dnes hraje krásné basy. Červík pochybností mi zavelel překontrolovat bedny: Na jedné z nich byly vypnuty kmitočty pod 110 Hz....