Vyhledávání

Petr B.9.února 2021, 08:31 hod#89073odkazcitovat

Tyl: Už rozumím cos myslel tou podobností NDB21. Šedé vody, tenká hranice. :-)
NDB vypadá, že má menší průřez bassreflexu ve jménu objemu a nižšího ladění, a prudší sklon sklopené stěny. TTS aby bylo kompaktní jinou možnost nemělo, a považoval bych to za "vedlejší produkt" designu.

Petr B.9.února 2021, 07:55 hod#89072odkazcitovat

Tyl:
Tak jistě je ve vlastním zájmu výrobců pokrýt dostatečně trh, a tedy vyrobit i kompaktní řešení, ale asi zdaleka nebudou "ve většině". Ani modelama ani prodejema. Tu svojí budku jsem mimojiné stavěl právě proto, že jsem na trhu nic tak zajímavého neviděl. NDB21 je půlka TTS56 asi jako rohlík je půl vánočky. Jsou to dost jiné konstrukce. TTS56 je vpodstatě bassreflex. Pokud dobře pamatuju, je v tom něco jako RCF LF21N451, a jsou to takové ty hutnější "línější" basy. "Tvrdý" bas jsme asi po těch letech už rozlouskli. Je to dáno frekvenční charakteristikou, a GD/TR. I reprobox s tvrdým basem může neumět basy, ne že ne.

Co se posunu týká, ten nastal, ale ještě se nedostal do spotřebky. IPAL/M-Force, bezfiltrové D-class zesilovače. To už je docela dobrá magie.

Tyl9.února 2021, 04:10 hod#89071odkazcitovat

Petr B: nevidím nic jiného než to, že si všichni výrobci do jednoho uvědomují, kolik obděratelů sáhne raději po poloviční velikosti jen s jedním měničem ! KS21, to je půlka KS28, a tak bychom mohli pokračovat. (NDB21, je půlka TTS56, a mnoho dalších). Navíc lze KS21použít k zavěšení. Takže se asi shodneme, že se o velký nápad nejedná. Ani velikosti nejsou vyjímečné. Prostě vždy polovina těch "kolosů" se dvěma repro. Ano, je tam rozdíl 10cm v šírce, ale to určitě jen kvůli zavěšení.
Spíš mě zajímá, jak je rozdílný zvuk. Není málo těch, kteří dělí výsledný zvuk na "tvrdý" a "měkký". Také tito kolegové tvrdí, že z tvrdého PA se dá měkký zvuk snadno dostat. Ovšem z měkkého PA se tvrdý zvuk už tak snadno dostat nedá. Nejvíce je to prý znatelné u spodků-"kopou", nebo je to jen "duchna". Toto je pro mnohé hodně důležité. Já jsem pro systém, který více "kope". Určitě má mnohem širší využití. Takže výrobci, kteří popisují, jak jejich vyústění zvukovodu téměř dokonale omezuje slyšitelné proudění vzduchu, tak tito nabízejí nejspíše zvuk měkký. Nic proti tomu. Dá se kombinovat.
Dále k těm "krabicím od bot". Ano je to mírně přehnané, ale opravdu jsou některé tyto výrobky dost velký vojeb. Když byl malý rozpočet a nezůstalo na poctivé vyztužení, tak se není čemu divit. Např Hanz se tím netají a píše tam ""EKO"".
U NDB21 by stačilo doplnit-""O NĚCO VYŠŠÍ Q, ALE PROVEDENÍ EKO"".Bylo by to jasné, tak jako u Hanze.
Ani v Milevsku se pan JK netají tím, že mu nové velké suby daly hodně zabrat, než byly výsledky uspokojivé. Dokonce jsem zaznamenal zmínku o použití svorníků. Takže žádné EKO. Poctivý výrobek i cena.

Co se typů repro týká, tak už několik desetiletí čekáme na nějaký větší vynález, ale neustále jen malé rybky.
U zesíků je těch vylepšení o dost více. Také proto se tak navyšují nároky na příkony repro a další parametry.
Už delší dobu platí, že basů není nikdy dost. Něco na tom je. Když mě kluci řeknou, nebereme tolik basů, neposlechnu.
Příště napíšu proč.
Hola Tyl

Petr B.7.února 2021, 14:53 hod#89070odkazcitovat

Tyl:
Neměl jsem ještě tu možnost jet s tím na plnej knedlík dlouho, ale takové jedno "nepůjde" mám a provozuju. Bedna má 58*58*75 i s nožkama a kolečkama. Je to velmi kompaktní bassreflex. Nevyužiješ v tom ten reproduktor na plno, ale zároveň je to velmi akusticky "hustá" krabička, a v tom rozsahu asi z jiného řešení víc vymáčknout nejde. A že nemám takové hovězí nápady jen já potvrzuje i L'acoustics se svými suby KS21. Co se nafukování krabice od bot týká, to máš z kama? NDB21 jsem osobně neviděl, ale ty své bedny už jsem při ladění na limitéru měl, a tak děsivé to nebylo. A to ty bedny mám z 15mm multiplexu! Vyztužení žádný extrém, na každé stěně jednou až dvakrát. Jinak pár konstrukcí repro mířeného takhle na spodek jsem dělal, a s tím už problém byl. Asi proto, že jedna hrana prostě není podpořena.
Ano, dvě 18" v jedné bedně už spíš nebude pro jednoho, musely by být v bednách zvlášť. 21SW115 je už na pohon kompaktní bedny slabej, a má měděnou cívku.
Všechno jsem si už svou peněženkou vyzkoušel a ověřil. V bednách mi jedou RCF LF21N551, které považuju za víc než zdatného konkurenta 21SW152, a v krabicích mi tu ležej 21DS115, které rád předám za pěknou cenu. Jakmile ty reproduktory začneš trápit v malejch objemech, tak právě ta velká cívka se hodí. Jenže pokud se maj udržet i zbylé vlastnosti, tak to nestojí málo.

Tyl7.února 2021, 06:05 hod#89069odkazcitovat

Petr B:
Vycházím z velikosti NDB21. Menší, "lehčí" a tím pádem skladnější a pohotovější už to asi udělat nepůjde!!?? Ovšem musí se celá bedna dodělat, nejlépe vyrobit znova, a to z bukové překližky. Doplnit cca 14-18 kusů vnitřních žeber a určitě dvě žebra odnímatelné, které zafixují zdvojený spodek do kterého šikmo míří repro. (Platí, že jedna ruka netleská, kdyžtak blbě). Provedení za cca 25tis, které je ještě v nabídce je doslova o ničem. Řádně vybuzený 21SW152, tuto "škarnétku" nafukuje jako krabici od bot. Opravdu k smíchu. Cena 25 tomu odpovídá.
TTS56a, jsou vlastně dva takové, velmi podobné systémy proti sobě. To už jsou ruky dvě a ty už jinak tleskají. To už ale není "jednochlapovka", ale čtyřchlapovka!! No a skladnost a cena atd. Je to pořád dokola, něco za něco.

Dále=dva kusy 18" jsou dobrá volba z mnoha důvodů, jak píšeš, ale zase už to nebude v nouzi pro jednoho. (Nouze je prevít a lepší to nebude). No a repro 18" s cívkou 4", nebo 4,5" má o cca o 800Wattů nižší příkon a to je dost. Navrhuji využít toto období izolace k odzkoušení 21SW115.. to už začíná být zajímavé, čtyři vrstvy plochého Al. !!?? A ten Xmax?
No a ty dvě kmitky za sebou, jak to nabízí 18sound ? Zase něco za něco. Kdyžtak téma na příště.

Každopádně určitě navrhuji v tomto pokračovat, protože pro ty, kteří začínají je toto počtení jistě velmi užitečné. Přece si to nevemem tam nahoru s sebou. :roll:
Také se chystám zbavit se většího množství (100-200 kusů)repro, všech značek a velikostí. Eminence, EV, Solton, AA craft, Zeck, RCF, BC, 18sound, atp. Docela se stydím, že je jich cca polovina převinutých od těch kamošů tam kolem Olomóca. No co, tenkrát to na těch klubech a běžných zábavách nikdo neřešil, že to hraje jinak než origo. Srovnávat to nebylo velice s čím a času už vůbec nebylo. Dnes už ani nevěřím tomu, že jsme se nacházeli 200 měsíčně ve fabrice a potom jsme stíhali možné i nemožné. Nechápu.
Co se neprodá rozdám, nebo vyhodím. Až tak se to vše posunulo.
Tak zatím Hola. Ty

Jan Banach5.února 2021, 20:04 hod#89068odkazcitovat

Pepan09: https://www.realaudio.eu/sites/default/files/downloads/specsheet-eng-s_8018_ii.pdf
Cca 42 Hz.

Petr B.5.února 2021, 15:44 hod#89067odkazcitovat

exxxi: :-D

Pepan09: Nevím tipnul bych si mírně podladěný, třeba 33Hz.
"Větší tlak" než co? To strašně záleží. Pokud se nebavíš o konkrétní konstrukci v konkrétním systému, tak je taková dedukce špatná.

Ad kopie a ivanD, pěkná vzpomínka na Huberta:
"Ne, my jsme už i ty poslední 4 original bedny vrátili do EAW jako reklamace a prodáváme pouze jejich kopie. Sekera si koupil naše kopie, ty okopíroval a naše kopie nám vrátil jako reklamace. Dále se pokouší vyrábět svoje kopie našich kopií a prodávat je, ale lidi si vždycky koupí od něj jen jeden kus, ten zkopírují a jeho kopie našich kopií mu vrátí jako reklamace. Kdo nemá peníze na ten první nákup nějaké kopie, ten se pokouší bedny EAW kopírovat alespoň podle fotografií. Proto se na koncertech tolik fotí a proto taky všude hraje tolik EAW (a jejich kopií :-))))))))"

Tyl: Měl jsem 18" i 21", a rozdíl ve zvuku tak minimální, že to nestálo za řeč. Opravdu záleží na mnoha faktorech. Jenže kolik stojí dobrej 21" s dobrou dlouhou 6" cívkou? Nevyplatěj se pak náhodou dva 18" s 4,5" cívkou, který budou mít větší příkon, zdvihovej objem, plochu membrány, sílu pohonu, no prostě všecko? 18" taky může být s 6", ale tam se to láme na tom, že je to "skoro" zbytečný. Né úplně, ale zákazníků se zas tolik nenajde. Totiž když se do reproduktoru nepouštěj splašky, tak je u většiny konstrukcí omezenej výchylkou, ne příkonem. (Ale neber to jako za negativitu, já bych 18" s 6" taky bral. A ještě lépe 19". :-) Co se solení a SPL týká, tak z 18" obvykle dostaneš zvuk nepatrně levnější. Aktiv a pasiv, to je opět individuální. Já třeba teď budu dělat sestavu, která bude obojí. Třeba už z principu, že pasiv obvykle míň šumí. Taková blbost, že?

Tyl5.února 2021, 05:22 hod#89066odkazcitovat

Aktiv, nebo pasiv?
Dovolím si tvrdit toto:
Pokud se používají Suby pro jednu kapelu, která si zvuk hlídá a má ho neustále vyladěný tak, jak je to nejlépe možné, vyplatí se více aktiv.
Pokud se se suby zvučí všechno, od dechovek přes folklór, až po techno, el muziku atp, je lepší pasiv. Za mne jen s repro 21". Zvuk je jiný než u 18", ale hodně záleží na velikosti bedny, provedení, vyztužení a také na rozehranosti repro 21"!!!
((Nedají se tady rozebírat všechny parametry, které se vždy v závislosti na něčem dost podstatně změní, atd. ))
Proč 21"? Protože průměr kmitačky může být 6"!! No a to je dost velká jistota, že suby jen tak neodejdou. U 18" taková jistota není. Už jsem napsal, že kmitka navinutá u 21" průměrem 0,6mm toho vydrží opravdu hodně. No a to se vyplatí, když nevíte co vás na akcích čeká. Jak moc budete muset suby "osolit", jak dlouho atd.
Ještě si dovolím tvrdit, že výrobci se jistí u aktivů tím, že je nastavují z mnoha důvodů tak, aby omezili výkon pomocí elektroniky někde na 60-70% max. No a tak je u všech těchto aktivů vidět, jak se brzy rozblikají kontrolky Clip.
Proto dávám pryč i své RCF TTS 56a. Za ty peníze určitě solidní zvuk, ale ty rudě blikající kontrolky Clip, nic moc. Až se z toho hlava točí.
No a ta cena?Určitě už je v této době neprodám, ale snad vyměním za něco, v této době využitelnějšiho. Napadá mě za nějaký výrobník el energie, až se ztratí napětí v síti. To budou pak jiné basy.
No nic. Nepropadejme panice a bádejme. Když už jsme se s tímto darem všichni narodili, tak nás to jen tak bavit nepřestane. I kdybych měl doolupovat, když je tolik času, tolik odolný, strukturovaný lak na bednách a olepit je ne izolepou, ale kvalitním kobercovým potahem jako za starých časů. U nás na klubu Mír je odstavené velké okobercované PA, které tam po listopadu dodával tuším Edvard? Koberce jsou střiknuté lakem a po tolika letech téměř jako nové. Vždy ,když jsem byl zpocený, chodil jsem si tajně o ně škrábat záda. Takže sem tam Flek.
Hola Tyl

pepan094.února 2021, 21:11 hod#89065odkazcitovat

A co hovorite na 21 palcove suby na zivu muziku? Ma zmysel ist do 21, vacsi tlak , vykon ?

Luboš4.února 2021, 06:43 hod#89064odkazcitovat

Reaguje na #89060:

ani to nemusí kupovat, klidně to může okopírovat a do 14 dnů vrátit :D