Fórum

Odpovídáte na příspěvek

Leoš
10.02.2022 11:08
#89183 detail odpovědět

Otasi, měl bych k Tvému příspěvku #89176 pár upřesňujících poznámek z pohledu technika-servisáka. Takového, co se už přes 40 let nehrabe skoro v ničem jiném, než ve výkonových zesilovačích pro profi i HiFi a vším, co s nimi souvisí.
Napíšu do mailu, pár poznámek míří i na sortiment PD, což zde logicky rozmazávat nechci :D, neboť s Milanem H. mne zatím (klepklep) pojí celkem přátelský vztah. A budu rád, když to tak zůstane.
Jednu věc si ale neodpustím hned:
Jak jsi Otasi přišel na to, že bedna se 2ks průměrných basových 15", kde každý má max. 96-97dB/W/m, bude mít výslednou citlivost 102-104dB/W/m?
Se stále platným, pozemským vzorečkem, bude mít sestava, s 15" narvanými nejblíže u sebe, výslednou citlivost max. 99-100dB/W/m. A to ještě v poměrně úzkém rozsahu kmitočtů zpracovávaného pásma. Tohle bylo u přímovyzařujících ozvučnic mnohokrát vyzkoušeno. Např. u úzce H/V vyzařujících sloupo-stěn, které jsem okolo r. 2000 řešil pro úzce směrové ozvučení akusticky ku-rev-sky těžkého prostoru (svislé řady 2x6, 3x6, 4x6, 3x8, složeno z fullrange 6,5 a 8" měničů těsně u sebe. Co kus, to citlivost 93-95dB/W/m) - a nikdy mi nevyšel prakticky ZMĚŘENÝ výsledek (ni v plenéru, ni v komoře) příznivě tak, jak sliboval teo-výpočet. Jeden ze speciálů, čistě jen pro úzce směrované a tím i srozumitelné mluvené slovo+lehké podkresy v ak. zcela tragické, beton-plecho-skleněné hale (sestava 3x6ks 8"/94dB svisle, střední řada o "jeden" přesazená nahoru a dolů, uprostřed ve volném místě, jako "sedmý" trůnil DT150) mi měřil i Hubert, kterého takový exot zajímal. Změřil, co se dalo.
Od počátku, než se měření dohodlo, chladil moje nadšení z možné, výsledné citlivosti. Soustavy nicméně fungovaly a dosud fungují perfektně. Ovšem změřený výsledek se u stěny 3x6ks 8", 94dB/W/m každý, lišil o celých šest decibelů oproti výpočtu!
Proto bych ani náhodou nespoléhal na ty +3dB při zdvojení či násobení měničů.
Zbytek ohledně koncáků do mailu, Otasi. Buď zdráv a ať se Ti daří.

Napsáno zbývá znaků