Fórum

Odpovídáte na příspěvek

30.01.2022 18:39
#89176 detail odpovědět

Tak začneme od základu: Omlouvám se za peskování, ale pro snadnou srozumitelnost bylo vymyšleno členění textu do vět s tečkou a následujícím velkým písmenem. Z velkého "souvětí" se velmi těžko správně vyčte popis situace. Pomíjím příčestí minulé...
Zrekapituluji předané informace:
1. Jedná se o napájení jednoho boxu 2*15"+2". Zde jsem si například dosud myslel, že běží o subwoofer, tak se k tomu musím postavit jinak...
2. Box je jeden nebo jsou dva? - nedokáži to vyčíst...
3. Jsou k dispozici dva zesilovače Lexon, co už mají něco (vcelku spolehlivě) odběháno.
4. Místo, kde se hraje, má plochu 25 * 25 m, kde bývá cca 30 lidí
5. Behringer EP2500 výkonem v můstku na ten prostor nepostačoval. To mne dost překvapuje, protože ta bedna (dva řvavé basáky v souběhu) má vysokou účinnost (cca 102-104 dB/W/m).... Možná spíš mohly scházet basy, povolená výchylka Xmax 4 mm není nic moc...
První chybná úvaha je, že zapojením do můstku lze snížit zatížení zesilovače; je to přesně naopak, bude zatížen stejně, jako by měl zátěž 2 ohmy na kanál! Při můstku je obvykle vyšší zkreslení (což na basech tolik nevnímáme, zato na středech velmi dobře). Můstek nedoporučuji, to ten zesilovač nemusí vydržet a pokud vydrží, odejdou přetížením reproduktory.
Při zapojení na zátěž 4 ohmy na kanál bych se nebál, to by měl zesilovač vydržet, když nevydrží, tak je stejně jen na vyhození. Jen nesmí přebíhat do clipu, to nemají rády ani reproduktory a snadno odejdou i při nižším výkonu zesilovače, než je jejich povolené RMS.
Dále pozor na přetížení na nejnižších basech (i při zlomku povoleného výkonu), příliš velká výchylka membrány může vyvolat zničení reproduktoru! Přetížení příliš velkou výchylkou zároveň znamená prudké zvětšení zkreslení na středních kmitočtech (a hnusný zvuk). Tohle možná bylo to, co vadilo při provozu na EP2500.
Dalo by se pokračovat dále, ale napsal jsem toho až až a je potřeba, abys tyto informace vzal do hlavy a znovu se nad tím zamyslil.

Napsáno zbývá znaků